Don't pay: $529.00
$475.00
SAVE $54.00 (10%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Jabra Evolve2 75 MS ANC Stereo Bluetooth Headset (USB-C Dongle + Charging Stand) - Microsoft Teams Certified - ANC (Active Noise Cancelling) - Driver Size: 40mm - Microphone Type: 4 Analog MEMS / 4 Digital MEMS - Microphone Sensitivity: -35 dBv/Pa (analog microphone) / -26 dBFS/Pa (digital microphone) - Connectivity: Wireless (USB-C Dongle for Bluetooth, USB-C Cable for Charging) - 27599-999-889 - 2 Years Limited Warranty
(27599-999-889)
Miscellaneous
| Compatibility | MS Teams |
Earpiece
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 4 cm |
Technical Information
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Features | Rechargeable Battery |
| Sub Band Coding (SBC) | |
| Active Noise Canceling | |
| Advanced Audio Coding (AAC) | |
| PeakStop | |
| Comfortable | |
| Fast Charging | |
| HearThrough | |
| SafeTone Technology | |
| Audio/Video Remote Control Profile (AVRCP) | |
| USB Charging | |
| Headphone Spatial Processing (HSP) | |
| Busylight | |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Wireless Operating Distance | 3000 cm |
| Noise Canceling | Yes |
Microphone
| Microphone Technology | MEMS Technology |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | 27599-999-889 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com.au |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Model | 75 |
| Product Name | Evolve2 75 Headset |
| Product Line | Evolve2 |
| Brand Name | Jabra |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 197 g |
| Colour | Black |
| Form Factor | Ear-cup |
| Height | 6.7 cm |
| Width | 14.5 cm |
| Depth | 19 cm |
| Ear Cushion Material | Foam |
| Leatherette |
| SKU | 27599-999-889 |
| Barcode # | 5706991024364 |
| Brand | JABRA |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





