- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

- Philips 346E2CUAE 34" 100Hz WQHD VA UltraWide LCD Curved Monitor
- Panel Size: 34"
- Panel Type: VA
- Resolution: WQHD 3440 x 1440
- Aspect Ratio: 21:9
- Curvature: 1500R
- Refresh Rate: 100Hz
- Response Time: 1ms MPRT
- Brightness: 300 cd/m2
- Contrast Ratio: 3000:1 (Typ)
- Displayable Colours: 16.7 Million
- I/O: DisplayPort1.2, HDMI 2.0, USB-C, USB3.2 x4, Audio Out
- Ergonomics: Height, Tilt
- VESA Support: 100x100mm
- FreeSync Premium
(346E2CUAE)
Technical Details
| Model | 346E2CUAE |
|---|---|
| Platform | Mainstream |
| Classification | Business |
| Screen Size (Inches) | 34 |
| Max Resolution (H x V Pixels) | 3440 x 1440 |
| Max Vertical Refresh Rate (Hz) | 100 |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Back Lighting | W-LED system |
| Panel Type | VA |
| Brightness (cd/m2) | 300 cd/m?² |
| Contrast Ratio (Standard) | 3,000:1 |
| Contrast Ratio (Dynamic) | Mega Infinity DCR |
| Viewing Angle (Horiz. Degrees) | 178 |
| Response Time | 4ms (Gray to Gray) |
| Height Adjust | 100mm |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Tilt Angle (Degree) | -5/20 degree |
| 3D Capable | No |
| TV Tuner | No |
| Touch Capable | No |
| Touch Technology | No |
| Touch Controller | No |
| Speakers | Built-in 5 W x 2 |
| HDMI Inputs | 1 |
| DVI-D Inputs | No |
| DP Inputs | Display Port Alt mode |
| VGA Inputs | No |
| Component (RGB) Inputs | sRGB |
| AV Inputs | Audio out |
| Serial Control | No |
| Ethernet Control | No |
| Other Inputs | Seperate Sync |
| Outputs | Audio Out |
| USB Function | USB Ports: USB-C x 1 (DisplayPort Alt mode),,USB-B x 1 (upstream), USB-A: USB 3.2 x 4 (downstream |
| VESA Wall Mount (mm) | 100 x 100 |
| Software | Philips Smart Software |
| Other Features | Flicker Free / USB-C/,LowBlueMode/MultiView |
| Unit Colour | Black (texture) |
| Power Supply | Internal |
| Power Consumption (W) | 100-240VAC, 50-60Hz |
| Packaging | Retail |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 807x495x257 with stand |
| Weight (Kg) | 10.05kgs |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | 346E2CUAE |
| Barcode # | 8712581770662 |
| Brand | PHILIPS |
| Shipping Weight | 4.3000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





