- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Samsung (980) 1TB, M.2 INTERNAL NVMe PCIe SSD, 3500R/3000MB/s
(MZ-V8V1T0BW)
Technical Details
| Platform | Internal |
|---|---|
| Classification | Consumer |
| Capacity | 1TB |
| Read Speed (MB/s) | 3500 |
| Write Speed (MB/s) | 3000 |
| Random Read IOPS | 17,000 |
| Random Write IOPS | 54,000 |
| Maximum IOPS | 500,000 |
| Form Factor | M.2 |
| Interface | PCIe Gen 3.0 x4, NVMe 1.4 |
| Cache | HMB (Host Memory Buffer) |
| NAND Components | Samsung V-NAND 3-bit MLC |
| Controller | Samsung Pablo Controller |
| MTBF (Hours) | 1,500,000 |
| Powered | M.2 |
| Power Usage Idle (W) | 45mW |
| Power Usage Active (W) | 5.3W |
| Operating Temperature | 0?°C ~ 70?°C |
| Shock Resistance (G) | 1500 |
| Unit Colour | Black |
| Encryption | AES 256-bit Encryption (Class 0)TCG/Opal IEEE1667 (Encrypted drive) |
| Other Features | TRIM, Garbage Collection Technology, S.M.A.R.T |
| Packaging | Retail |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 80.15 x 22.15 x 2.38 |
| Weight (Kg) | 8.0g |
| Warranty | 5 YEARS |
| SKU | MZ-V8V1T0BW |
| Brand | SAMSUNG |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.020m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





