- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Samsung 1TB SSD, 980 PRO, M.2 2280 NVMe PCIe Gen4, Read up to 7,000MB/s, Write up to 5,000MB/s, IOPS R/W up to 1,000/1,000K, 1.5M Hours MTBF, 600TBW

(MZ-V8P1T0BW)
Technical Details
| Model | MZ-V8P1T0BW |
|---|---|
| Platform | Internal |
| Classification | Consumer |
| Capacity | 1TB |
| Read Speed (MB/s) | 7000 |
| Write Speed (MB/s) | 5000 |
| Random Read IOPS | 22,000 |
| Random Write IOPS | 60,000 |
| Maximum IOPS | 1,000,000 |
| Form Factor | M.2 |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4, NVMe 1.3c |
| Cache | 1GB LPDDR4 |
| NAND Components | Samsung V-NAND 3bit MLC |
| Controller | Samsung Elpis Controller |
| MTBF (Hours) | 1,500,000 |
| Powered | M.2 |
| Power Usage Idle (W) | 35mW |
| Power Usage Active (W) | 6.2 W |
| Operating Temperature | 0?°C ~ 70?°C |
| Shock Resistance (G) | 1500 |
| Unit Colour | Black |
| Encryption | AES-256-bit Full Disk Encryption, TCG/Opal V2.0, Encrypted Drive (IEEE1667) |
| Other Features | TRIM, Garbage Collection Technology, S.M.A.R.T |
| Packaging | Retail |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 80.15 x 22.15 x 2.38 (mm) |
| Weight (Kg) | 9g |
| Warranty | 5 YEARS |
| SKU | MZ-V8P1T0BW |
| Barcode # | 8806090295546 |
| Brand | SAMSUNG |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.140m |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





