- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This angled USB to Lightning cable withstands the demands of charging and syncing your mobile devices. Tested for strenuous wear and tear, the Lightning cable's angled connector gives you easy access to your mobile device even while charging.
Built for Daily Use
With aramid fiber reinforcement, the durable Lightning cable is sheltered from the stress of frequent bends and twists, which allows the cable to flex without over-stretching.

Cable Key Features

- Aramid fiber adds strength and durability to the cable
- Insulated conductors reduce friction, provide more flexibility
- EMI (electromagnetic interference) protection with aluminum-mylar foil and braided shielding
- TPE (thermoplastic elastomer) cable jacket is softer and more flexible than a standard PVC cable
Flexible Strain Relief
Constructed to prevent the connector from separating from the cable jacket, the extra-long strain relief molding is tested to withstand over 10,000+ bend cycles at a 180° angle.

Connector Key Features

- Lightning connector provides 12W for charging your iOS devices
- Metal shield protects circuit board from EMI and reinforces the connection point
- Strain relief tested to tolerate over 10,000+ bend cycles at a 180-degree angle
RUSBLTMM1MBR is an Apple MFi certified Lightning cable backed by a StarTech.com 2-year warranty.
(RUSBLTMM1MBR)
| Physical Characteristics | |
| Connector Style | Angled |
| Product Height | 0.7 cm [0.3 in] |
| Product Length | 1 m [3.3 ft] |
| Product Width | 26.1 mm [1 in] |
| Weight of Product | 15 g [0.5 oz] |
| Wire Gauge | 22/32 AWG |
| Prominence | |
| Description CDW 75 - 1st Line | StarTech.com 1m/3.3' Angled Lightning to USB Cable - MFI Certified - Black |
| What's in the Box | |
| Included in Package | 1 m Lightning Cable |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Cable Length | 1 m [3.3 ft] |
| Performance | |
| Type and Rate | USB 2.0 - 480 Mbit/s |
| Packaging Information | |
| Shipping (Package) Weight | 0 kg [0.1 lb] |
| Package Width | 75 mm [3 in] |
| Package Length | 14.5 cm [5.7 in] |
| Package Height | 17 mm [0.7 in] |
| Hardware | |
| Connector Plating | Nickel |
| Cable Shield Type | Aluminum-Mylar Foil with Braid |
| Cable Jacket Type | TPE - Thermoplastic Elastomers |
| Connector(s) | |
| Connector B | Apple Lightning Connector (8-pin) Male |
| Connector A | USB Type-A (4 pin) USB 2.0 Male |
| SKU | RUSBLTMM1MBR |
| Barcode # | 65030880961 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





