- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The USBLT1MW 1m White Lightning to USB Cable for iPhone, iPod, and iPad provides a reliable solution for charging and syncing your newer generation Apple® mobile devices with your PC or Mac® computer, through an available USB port.
Plus, the reversible 8-pin Lightning connector can be plugged into your iOS-enabled device with either side facing up, meaning there is no wrong way of inserting the cable into the device.
This durable cable is Apple MFi certified and backed by StarTech.com's 2-year Warranty to ensure dependable performance.
(USBLT1MW)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | 2 Years | |
| Hardware | ||
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride | |
| Cable Shield Type | Aluminum-Mylar Foil with Braid | |
| Connector Plating | Nickel | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - USB Type-A (4 pin) USB 2.0 Male | |
| Connector B | 1 - Apple Lightning Connector (8-pin) Male | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 3.3 ft [1 m] | |
| Color | White | |
| Connector Style | Straight | |
| Product Length | 3.3 ft [1 m] | |
| Weight of Product | 0.7 oz [21 g] | |
| Wire Gauge | 24/28 AWG | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 0.8 in [21 mm] | |
| Package Length | 8 in [20.2 cm] | |
| Package Quantity | 1 | |
| Package Width | 6 in [15.2 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 2.3 oz [64 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 1m White Apple Lighting Connector to USB Cable | |
| SKU | USBLT1MW |
| Barcode # | 65030850599 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





