- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The C6PATCH6BK Cat 6 Patch Cable (6 ft) meets or exceeds all Category 6 cable specifications to ensure reliable Gigabit network connections, and features a durable black PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed.
To ensure long-lasting performance, this high quality Cat 6 patch cable features molded PVC strain relief that prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles - reducing the risk of cable damage, which could decrease network performance.
Constructed of only top quality materials, this Gigabit Patch Cable delivers reliable performance and is backed by our Lifetime Warranty.
100% Copper - a better value
StarTech.com Cat6 cables are manufactured using high-quality copper conductors. While many cable manufacturers offer a "cheaper" cable, based on a copper-coated aluminum core, we make no compromises on quality to ensure you receive top value and performance for your network cable investment.
24 AWG Wire
This Cat6 cable is constructed with 24 gauge copper wire, to support a broad range of Ethernet applications such as Power over Ethernet (PoE). Because we use a high quality copper wire, our cables easily sustain the power required for Power over Ethernet applications, whereas the inferior quality offered by copper-coated aluminum cables may be subject to insufficient power delivery, heat buildup, equipment damage and potentially, fire.
50-micron Gold Connectors
This molded patch cable offers high quality connectors comprised of 50-micron gold, to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.
ETL Verified
Our Cat6 Ethernet Cables are ETL Verified to meet ANSI/TIA-568.2-D standards, ensuring peak performance for high-speed 10G applications. Independent testing confirms compliance with strict insertion loss, return loss, and crosstalk limits, maintaining stable signal transmission over longer runs. The STP shielding is verified for EMI resistance, for guaranteed reliability in demanding environments.
(C6PATCH6BK)
| Weight (Approximate) | 79.4 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
| Cable Length | 1.83 m |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Device Supported | Network Device |
| Distribution Panel | |
| Workstation | |
| Wall Outlet | |
| Hub | |
| Jacket Type | CMG |
| Shielding | No |
| Features | Damage Resistant |
| Molded | |
| Bend Resistant | |
| Corrosion Resistant | |
| PoE | |
| Strain Relief | |
| PoE++ | |
| Stranded | |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Type | Category 6 |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Plating | Gold |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Boot Type | Snagless |
| Product Type | Network Cable |
| Manufacturer Part Number | C6PATCH6BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 6ft Black Cat6 UTP Patch Cable ETL Verified |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | C6PATCH6BK |
| Barcode # | 65030804080 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0800kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





