- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This 6ft Cisco Console Cable/Rollover cable is a cost-effective replacement cable which enables you to connect your computer to your Cisco® router, server, or network equipment. This durable Cisco Console Cable is a direct replacement cable that conforms to the Yost Serial Device Wiring Standard.
Expertly designed and constructed of only the highest quality materials, our Cisco Console Rollover cable delivers maximum dependability and is backed by our Lifetime Warranty.
(ROLLOVERMM6)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Hardware | ||
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride | |
| Cable Type | Flat Molded | |
| Number of Conductors | 8 | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - RJ-45 Male | |
| Connector B | 1 - RJ-45 Male | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 6 ft [1.8 m] | |
| Color | Blue | |
| Product Height | 2.1 in [5.3 cm] | |
| Product Length | 6.1 ft [1.9 m] | |
| Product Width | 2.1 in [53 mm] | |
| Weight of Product | 1.8 oz [50 g] | |
| Wire Gauge | 26 AWG | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 8.7 in [22 cm] | |
| Package Length | 0 in [0.1 mm] | |
| Package Quantity | 1 | |
| Package Width | 7.9 in [20 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 1.9 oz [55 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 6 ft Cisco Console Rollover Cable - RJ45 Ethernet M/M | |
| SKU | ROLLOVERMM6 |
| Barcode # | 65030844048 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000900000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





