- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The 50-Pack of M6 Cage Nuts for Server Racks and Cabinets is ideal to have on hand for installing servers, network equipment, AV equipment and other rackmount devices securely into your storage cabinet or server rack. Each pack includes a cage nut installation tool to ensure a fast and simple installation of each cage nut. This TAA compliant product adheres to the requirements of the US Federal Trade Agreements Act (TAA), allowing government GSA Schedule purchases.
This package contains steel cage nuts only, mounting screws are sold separately (See Related Products Tab).
Backed by a StarTech.com 2-year warranty .
(CABCAGENUTS6)
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 215.5 g |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Stainless Steel |
General Information
| Product Type | Nut |
| Manufacturer Part Number | CABCAGENUTS6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | CABCAGENUTS6 |
| Product Name | 50 Pkg M6 Cage Nuts for Server Rack Cabinet |
| Brand Name | StarTech.com |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | TAA |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| TAA Compliant | Yes |
Product Information
| Features | Nickel Plated |
| Rust Resistant | |
| Fastener Type | Cage Nut |
| Maximum Fractional Diameter | 6 mm |
| Fastener Quantity | 50 x Cage Nut |
| SKU | CABCAGENUTS6 |
| Barcode # | 65030842983 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.210m |
| Shipping Cubic | 0.001050000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





