- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The BLANKB2 2U Rack Blank Panel for 19in Server Racks and Cabinets is designed to EIA RS-310-C specifications and fits all 19" standard server racks and cabinets.
Ideal for improving airflow within the rack by covering the unused spaces, the filler panel/blank panel is constructed of cold-rolled steel and features a black powder coated finish that matches most industry standard black server cabinets and racks.
(BLANKB2)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
General Information
| Product Type | Blanking Panel |
| Manufacturer Part Number | BLANKB2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2U Rack Blank Panel for 19in Server Racks and Cabinets |
| Brand Name | StarTech.com |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 479.9 g |
| Height | 87.9 mm |
| Compatible Rack Height | 2U |
| Product Color | Powder Coated Black |
| Product Material | SPCC |
| SKU | BLANKB2 |
| Barcode # | 65030837651 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.3800kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.490m |
| Shipping Cubic | 0.002450000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





