- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The CABSHELFHD 2U 18in Depth Heavy Duty Fixed Rack Mount Shelf lets you add a high-capacity 2U shelf to virtually any standard 19-inch server rack or cabinet with front mount options.
This high-capacity server rack shelf is constructed using SPCC commercial grade cold-rolled steel, providing the additional strength required to hold up to 56kg (125lbs) of equipment - a perfect solution for storing larger, non-rackmount pieces of equipment, heavy tools or peripherals in your rack or cabinet.
(CABSHELFHD)
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.17 kg |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 2U |
| Height | 88.9 mm |
| Width | 482.6 mm |
| Depth | 457.2 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 56.70 kg |
| Rack Depth | 457.20 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | SPCC |
Technical Information
| Application/Usage | Server |
| Patch Panel | |
| LAN Switch |
General Information
| Product Type | Rack Shelf |
| Manufacturer Part Number | CABSHELFHD |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | CABSHELFHD |
| Product Name | 2U Rack Mount Cantilever Shelf - 125lbs / 56kg - 18 in. Deep |
| Product Line | Universal |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | CABSHELFHD |
| Barcode # | 65030848114 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 6.0000kg |
| Shipping Width | 0.480m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.500m |
| Shipping Cubic | 0.028800000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





