- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This high quality Removable SATA Hard Drive Drawer/Mobile Rack delivers a professional-grade hot-swap solution, allowing you to quickly swap SATA hard drives in/out of a computer without having to open the computer case. The mobile rack is fully compatible with RAID installations to ensure maximum performance and versatility for enhanced storage applications.
To maximize performance and utilize the full speed potential of your SATA III hard drives, this HDD Backplane supports SATA III for transfer speeds up to 6 Gbps when paired with a compatible controller.
Simply install the drive bay into a 5.25in bay on the host computer, then mount a 3.5in SATA HDD into the (removable) caddy. Connecting the SATA hard drive to the computer is as easy as inserting the caddy into the drive bay, which can be locked to prevent unauthorized removal of the drive. Features a front panel ball bearing fan, aluminum construction and 25K insertion rating. Backed by StarTech.com's 2-year warranty.
This product is interchangeable as a replacement for StorCase SATA models S21J111, SC21J111 and RJR110.
(DRW150SATBK)
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Host Interface | Serial ATA/600 |
| Wireless LAN | No |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Number of 3.5" Bays | 1 |
| Weight (Approximate) | 782 g |
| Form Factor | Internal |
| Height | 40.6 mm |
| Width | 147.3 mm |
| Depth | 190.5 mm |
| Compatible Drive Bay Width | 5.25" |
| Cooling Fan | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Material | Aluminium |
| Number of Hard Drives Supported | 1 |
| Number of Hard Drives Installed | No |
| Additional Information |
|
| Platform Supported | PC |
| Mac | |
| Certifications & Standards | CE |
| Product Type | Drive Bay Adapter |
| Manufacturer Part Number | DRW150SATBK |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | DRW150SATBK |
| Product Name | 5.25" Rugged SATA HDD Mobile Rack Drawer |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DRW150SATBK |
| Barcode # | 65030805728 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.8200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.190m |
| Shipping Cubic | 0.000950000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





