- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The CMHOOK1U Vertical Cable Management D-ring lets you add a 1U metal cable hook to your server rack or cabinet to provide an organized channel for your cables.
Constructed of high-quality steel, the cable D-ring measures 2.2 x 3.9in (5.7 x 10cm) and offers a flexible opening for easy insertion of bundled cables. Providing strain relief for attached cables, multiple cable rings can be attached to your rack where you need them for a versatile cable management solution.
Please see our other cable management D-ring products for different size configurations:
1U Cable Management D-ring - 2.4 x 3.9in (6 x 10cm) - CMHOOKMW
1U Cable Management D-ring - 1.8 x 3.9in (4.5 x 10cm) - CMHOOK1UN
Backed by a StarTech.com 2-year warranty.
(CMHOOK1U)
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Type | Cable Tying |
| Manufacturer Part Number | CMHOOK1U |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1U Vertical Server Rack Cable Management D-Ring Hook - 2.2x3.9in (5.7x10cm) |
| Brand Name | StarTech.com |
| Cable Manager Type | D-ring |
| Weight (Approximate) | 78 g |
| Length | 101.6 mm |
| Rack Height | 1U |
| Height | 45.7 mm |
| Width | 55.9 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| SKU | CMHOOK1U |
| Barcode # | 65030852869 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0900kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000500000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





