- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The CABSHELF1U 1U (Black) Universal Fixed Server Rack Cabinet Shelf lets you add a compact fixed storage shelf to any standard 19-inch server rack or cabinet with front mount options.
Constructed using SPCC commercial grade cold-rolled steel, this durable fixed rack shelf can hold up to 15kg (33lbs) of equipment - a perfect solution for storing small form non-rackmount equipment, tools, peripherals or accessories in your rack, to keep them readily accessible.
(CABSHELF1U)
Technical Information
| Application/Usage | Patch Panel |
| Server | |
| LAN Switch |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.22 kg |
| Length | 177.8 mm |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 1U |
| Height | 45.7 mm |
| Width | 442 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 15.06 kg |
| Product Color | Black |
| Product Material | SPCC |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
General Information
| Product Type | Rack Shelf |
| Manufacturer Part Number | CABSHELF1U |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1U 7in Depth Universal Fixed Rack Mount Shelf - 33lbs / 15kg |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | CABSHELF1U |
| Barcode # | 65030844154 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 1.5400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.490m |
| Shipping Cubic | 0.002450000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





