- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Our SDOCK2U33 Dual-Bay USB 3.0 to SATA Hard Drive Docking Station enables access to two 2.5/3.5" SATA drives from your desktop or laptop computer over USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps).
The hard drive dock features power buttons for each individual drive, ensuring you can operate each hard drive separately. This gives you the freedom to hot-swap an idle drive while transferring data to another, saving you time.
Extend the value of this hard drive docking station further with the addition of our SATA to IDE Hard Drive Adapter (SAT2IDEADP), allowing easy insertion of any 2.5 or 3.5in. IDE hard drive into a SATA hard drive dock.
Compatible with Any Capacity or File Format
Compatible with 2.5" and/or 3.5" SATA HDDs and SSDs of any capacity and file format recognized by your host system. This dock works with any Operating System. Drivers and software are not required.
SDOCK2U33 is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
(SDOCK2U33)
| Indicators | |
| LED Indicators | Drive Power / Activity |
| Packaging Information | |
| Package Height | 21.2 cm [8.3 in] |
| Package Length | 12.2 cm [4.8 in] |
| Package Width | 18.9 cm [7.4 in] |
| Shipping (Package) Weight | 1 kg [2.2 lb] |
| Performance | |
| Insertion Rating | 15,000 Cycles |
| Max Drive Capacity | Currently tested with up to 4TB 7200 RPM 3.5" hard drives per bay (8TB total) and 2TB 5900 RPM 2.5" hard drives (2TB total) |
| MTBF | 30,000 |
| Type and Rate | USB 3.0 - 5 Gbit/s |
| UASP Support | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Enclosure Type | Plastic |
| Product Height | 7 cm [2.8 in] |
| Product Length | 14.8 cm [5.8 in] |
| Product Width | 13.2 cm [5.2 in] |
| Weight of Product | 513 g [18.1 oz] |
| Power | |
| Input Current | 1.3 A |
| Input Voltage | 100 - 240 AC |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 12 DC |
| Plug Type | M |
| Power Consumption (In Watts) | 36 |
| Power Source | AC Adapter Included |
| Software | |
| OS Compatibility | OS independent; No software or drivers required |
| What's in the Box | |
| Included in Package | 3ft (1m) USB 3.0 Cable |
| Instruction Manual | |
| Universal power adapter: comes ready for NA/EU/UK only when you buy in NA/EU/UK; comes ready for Australia and New Zealand only when you buy in Australia and New Zealand | |
| USB 3.0 to Dual 2.5/3.5in SATA hard drive docking station | |
| Hardware | |
| Number of Drives | 2 |
| Interface | USB 3.0 |
| Fan(s) | No |
| Drive Size | 2.5in & 3.5in |
| Drive Installation | Removable |
| Compatible Drive Types | SATA |
| Chipset ID | VIA/VLI - VL812 ASMedia - ASM1053 - 6G |
| Environmental | |
| Storage Temperature | -20°C to 50°C (-4°F to 122°F) |
| Operating Temperature | 5°C to 35°C (41°F to 95°F) |
| Humidity | 20%RH~80%RH |
| Connector(s) | |
| Host Connectors | USB Type-B (9 pin) USB 3.0 Female |
| Drive Connectors | SATA Data & Power Combo (7+15 pin) Receptacle |
| SKU | SDOCK2U33 |
| Barcode # | 65030856928 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 1.0100kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.210m |
| Shipping Cubic | 0.004788000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





