- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
These lacing bars install horizontally on the front or back of your rack to provide a secure mounting point for you to run cables. You can attach your cables to the lacing bars using cable ties to reduce the tension on your cables and prevent damage to the ports on your rack-mount equipment.
Protect your equipment
Cable lacing bars protect your equipment by offloading the weight of the cables in your rack, which reduces the constant strain that can be put on the ports of your rack equipment. The lacing bars also provide a route for cables, which enhances passive cooling within your rack. This helps to ensure your rack remains at an optimal temperature, to extend the life of your equipment and minimize or eliminate downtime.
Discreet and sturdy design
These cable lacing bars are constructed of solid steel and occupy just one-third of a rack U at each install point. The round solid-steel design ensures a high weight capacity, unlike flat lacing bars that can bend easily.
Save on shipping costs
This package includes 10 cable lacing bars, enabling you to buy multiple bars packaged together. This is ideal for large-scale implementations, because it significantly reduces the packaging, and in turn, shipping costs.
The CMLB10 is backed by a 2-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
(CMLB10)
| Cable Manager Type | Cable Management Bar |
| Environmentally Friendly | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Type | Cable Routing |
| Manufacturer Part Number | CMLB10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 10 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Horizontal Cable Lacing Bars for Racks - 10 Pack |
| Brand Name | StarTech.com |
| Weight (Approximate) | 1.30 kg |
| Length | 485.1 mm |
| Rack Height | 1U |
| Height | 10.2 mm |
| Width | 104.1 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| SKU | CMLB10 |
| Barcode # | 65030869195 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 1.5800kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.510m |
| Shipping Cubic | 0.002550000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





