- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The ADJDINKIT Adjustable Rack Mount DIN Rail Kit with Top Hat/Mini/G Rails makes mounting your DIN-rail equipment in a 19-inch server rack/cabinet or wall plate simple, without wasting space due to special bracket requirements for each piece of equipment. This TAA compliant product adheres to the requirements of the US Federal Trade Agreements Act (TAA), allowing government GSA Schedule purchases.
This 19-inch DIN Rail Mounting Kit includes the three most commonly used DIN rail systems: Top-Hat, Miniature Top-Hat, and G-Type.
Backed by a StarTech.com Lifetime Warranty.
(ADJDINKIT)
| Device Supported | Server |
| Features | Adjustable Depth |
| Product Type | Rack Conversion Kit |
| Manufacturer Part Number | ADJDINKIT |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Rackmount DIN Rail Kit with Top Hat/Mini/G Rails |
| Brand Name | StarTech.com |
| Weight (Approximate) | 2.13 kg |
| Height | 8.9 cm |
| Width | 48.3 cm |
| Depth | 35.8 cm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Solid Steel |
| Additional Information | Maximum Mounting Depth: 222.25 mm |
| Application/Usage | Rack |
| Wall | |
| Cabinet | |
| Package Contents |
|
| Compatibility | Standard 19" Rack |
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| SKU | ADJDINKIT |
| Barcode # | 65030839815 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 2.6100kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.495m |
| Shipping Cubic | 0.016632000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





