- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The 4POSTRACK12U 12U Server Rack lets you store your servers, network and telecommunications equipment in a sturdy, adjustable depth open-frame rack.
Designed with ease of use in mind, this 12U rack offers easy-to-read markings for both rack units (U) and depth, with a wide range of mounting depth adjustments (22 - 40in) that make it easy to adapt the rack to fit your equipment.
This durable 4-post rack supports a static loading capacity of up to 1200lbs (544kg), and offers compliance with several industry rack standards (EIA/ECA-310, IEC 60297, DIN 40494) for a universal design that's compatible with most rack equipment.
For a complete server storage solution that saves you time and hassle, the rack includes optional accessories such as casters, leveling feet and cable management hooks. The base is also pre-drilled for securely fastening the rack to the floor if needed, providing you with additional stability to better suit your server environment.
(4POSTRACK12U)
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Manufacturer Part Number | 4POSTRACK12U |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Rack Cabinet |
| Brand Name | StarTech.com |
| Application/Usage | Patch Panel |
| KVM Switch | |
| Server | |
| LAN Switch | |
| A/V Equipment | |
| Features | Leveling Feet |
| Casters | |
| Cable Management | |
| Rack Type | Open Frame |
| Weight (Approximate) | 22.82 kg |
| Form Factor | Floor Standing |
| Length | 1 m |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 12U |
| Height | 711.2 mm |
| Width | 604.5 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 544 g |
| Rack Depth | 1016 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Cold Rolled Steel |
| SKU | 4POSTRACK12U |
| Barcode # | 65030858502 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 25.5000kg |
| Shipping Width | 0.360m |
| Shipping Height | 0.160m |
| Shipping Length | 0.650m |
| Shipping Cubic | 0.037440000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





