- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This 2.5" to 3.5" hard drive adapter lets you install a 2.5" SATA or SAS hard drive (HDD) or solid-state drive (SSD) into an internal or external 3.5" drive bay, using standard drive-mounting holes.
Convert a 2.5" drive into a 3.5" drive
The 2.5" to 3.5" hard drive bay adapter lets you install a newer, higher performance drive such as an SSD into a legacy system that may only support a 3.5" hard drive. It provides a cost-efficient way to enhance storage performance and reliability without expensive upgrades to core IT systems. It's also ideal for system administrators who want to build a system that takes advantage of the increased performance of a 2.5" HDD/SSD.
To utilize the full speed potential of your SATA/SAS drive, the adapter supports transfer speeds up to 6Gbps.
Easy and flexible installation
You can install the adapter into a desktop, server, storage-array, hot-swap bay, and drive drawer. It offers permanent installation in a 3.5" drive bay with standard mounting holes. When the adapter is installed, you simply slide a 2.5" HDD/SSD into the adapter enclosure, with no tools required.
The adapter is suitable for drives with a height of up to 15 mm. Virtually any 2.5" SATA/SAS drive can be made to look and function like a 3.5" drive.
Identify and track your drives
The adapter includes a label you can use to track and record information about the installed drive.
The 25SATSAS35HD is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
(25SATSAS35HD)
| Wireless LAN | No |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Number of 2.5" Bays | 1 |
| Host Interface | 6Gb/s SAS |
| Drive Interface | Serial Attached SCSI (SAS) |
| SATA/600 |
| Weight (Approximate) | 252.3 g |
| Form Factor | Internal |
| Height | 25.4 mm |
| Width | 101.6 mm |
| Depth | 144.8 mm |
| Compatible Drive Bay Width | 3.5" |
| Product Color | Silver |
| Black | |
| Product Material | Plastic |
| Aluminium |
| Number of Hard Drives Supported | 1 |
| Number of Hard Drives Installed | No |
| Number of Solid State Drive Supported | 1 |
| Number of Solid State Drive Installed | No |
| Product Type | Drive Bay Adapter |
| Manufacturer Part Number | 25SATSAS35HD |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2.5" to 3.5" Hard Drive Adapter - For SATA and SAS SSDs/HDDs |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | 25SATSAS35HD |
| Barcode # | 65030874434 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.2700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





