- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The ADJSHELF Adjustable Mounting Depth Rack Mount Shelf offers a simple way to effectively organize mission critical computer hardware in your server racks and cabinets.
Compatible with all 19in (wide) server racks/cabinets, the fixed rack shelf can be adjusted from 19in to 38in (mount depth) as necessary. A sturdy cold-rolled steel construction provides long term durability and enables a weight capacity of up to 175 lbs (80 kg).
Backed by a StarTech.com 2-year warranty.
(ADJSHELF)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.40 kg |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Length | 972.8 mm |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 1U |
| Height | 40.6 mm |
| Width | 444.5 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 80 kg |
| Rack Depth | 972.82 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Cold-rolled Steel (CRS) |
Technical Information
| Application/Usage | Server |
| Features | Adjustable Depth |
| Vented |
General Information
| Product Type | Rack Shelf |
| Manufacturer Part Number | ADJSHELF |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1U Adjustable Mounting Depth Vented Rack Mount Shelf - 175lbs / 80kg |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | ADJSHELF |
| Barcode # | 65030826358 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 6.4000kg |
| Shipping Width | 0.520m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.770m |
| Shipping Cubic | 0.036036000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





