- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DVIVGAFM DVI-A to VGA Display Adapter (F/M) is used to convert a DVI male connector to a VGA male connector.
The DVI to VGA adapter is constructed of high quality materials, to ensure dependability, and is backed by StarTech.com's lifetime warranty.
Please Note: This product is intended for connections between DVI-I devices, passing an analog signal, to VGA devices. If your device uses a DVI-D connector, please refer StarTech.com's DVI to VGA Converter DVI2VGACON.
(DVIVGAFM)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Physical Characteristics
| Length | 61 mm |
| Height | 15.2 mm |
| Width | 40.6 mm |
| Product Color | Beige |
General Information
| Product Type | Video Adapter |
| Manufacturer Part Number | DVIVGAFM |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | DVIVGAFM |
| Product Name | StarTech.com DVI to VGA Cable adapter - DVI-I (F) - HD-15 (M) |
| Brand Name | StarTech.com |
Technical Information
| Features | Screw Lock |
| Molded | |
| Connector Type on First End | DVI-I Digital Video - Female |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Male |
| Adapter Type | DVI/VGA |
| Connector on First End Details | 1 x 29-pin DVI-I Video Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 VGA Male |
| SKU | DVIVGAFM |
| Barcode # | 65030820820 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.000600000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





