- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The MDVIHDMIMF Mini DVI to HDMI® Video Adapter for MacBooks® and iMacs® features one 32-pin mini-DVI Male and one HDMI Female connector, allowing the video signal from a mini DVI equipped device to be output to an HDMI-equipped TV set or A/V Receiver.
This is the perfect solution for using your HDTV instead of a computer monitor, or watch movies directly on your TV from your mini DVI equipped Apple MacBook or iMac Computer.
(MDVIHDMIMF)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Hardware | ||
| Active or Passive Adapter | Passive | |
| Connector Plating | Nickel | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | Mini-DVI (32 pin) Male | |
| Connector B | HDMI (19 pin) Female | |
| Special Notes / Requirements | ||
| Note | This product is not manufactured or endorsed by Apple Computer Inc. | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 8 in [203.2 mm] | |
| Weight of Product | 0.8 oz [24 g] | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 0.5 in [13 mm] | |
| Package Length | 4.9 in [12.5 cm] | |
| Package Width | 3.5 in [90 mm] | |
| Shipping (Package) Weight | 0.9 oz [26 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - Mini DVI to HDMI® Video Adapter for Macbooks® and iMacs®- M/F | |
| SKU | MDVIHDMIMF |
| Barcode # | 65030832021 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.000600000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





