- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DVI2VGAE active DVI-D to VGA adapter lets you connect a digital DVI output from your desktop or laptop computer onto a VGA monitor or projector, saving the cost of upgrading to a DVI-D compatible display.
Providing a simple way to output user-generated content such as presentations and work documents, the DVI-D to VGA converter can also work to increase your productivity by extending your computer's desktop onto to a secondary monitor, doubling available workspace.
This portable adapter works to convert a standard powered DVI bus to VGA, without an external power source. For low-powered DVI ports, a USB cable is included that can power the device from any USB power source.
With support for resolutions up to 1080p (WUXGA), this active adapter offers a comprehensive solution for connecting a High-Definition VGA display to a DVI-D video source.
The DVI2VGAE DVI-D to VGA Adapter is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
(DVI2VGAE)
| Limited Warranty | 3 Year |
| Cable Length | 19.05 cm |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Projector |
| Notebook | |
| Video Device | |
| Monitor | |
| Desktop Computer | |
| Features | Active |
| Cable Type | DVI-D/USB/VGA |
| Connector Type on First End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | Micro USB Type B - Female |
| DB-15 Video - Female | |
| Supported Resolution | 1920 x 1080 |
| Connector on First End Details | 1 x 25-pin DVI-D Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin DB-15 Video - Female |
| 1 x 5-pin Micro USB Type B - Female |
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Weight (Approximate) | 77.1 g |
| Product Color | Black |
| Product Type | Video Cable |
| Manufacturer Part Number | DVI2VGAE |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | DVI-D to VGA Active Adapter Converter Cable - 1080p |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DVI2VGAE |
| Barcode # | 65030850834 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.1100kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





