- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The GCHDMIFF HDMI® gender changer provides a cost-effective way to join two short Standard or High Speed HDMI cables together, instead of using a single long cable - with no loss of quality or signal integrity.
The gender changer (HDMI) is backed by Lifetime Warranty, guaranteeing long-lasting durability and performance.
(GCHDMIFF)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| Features | HDCP 1.4 |
| Molded | |
| Audio Return Channel (ARC) | |
| Consumer Electronics Control (CEC) | |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Maximum Resolution Supported | 4096 x 2160 |
| Adapter Type | HDMI |
| Connector Plating | Gold |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI HDMI 1.4 Digital Audio/Video Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI HDMI 1.4 Digital Audio/Video Female |
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
General Information
| Product Type | A/V Adapter |
| Manufacturer Part Number | GCHDMIFF |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | HDMI Coupler / Gender Changer - F/F |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | GCHDMIFF |
| Barcode # | 65030824057 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000010000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





