- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The GC46MFKEY PS/2 Keyboard to USB Adapter features a USB-A male connector and a 6-pin (PS/2) female port, allowing you to connect a PS/2 keyboard to a computer through a USB port.
Designed to provide both dependability and cost-effectiveness, this PS/2 Keyboard USB adapter is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
Please Note: This product is designed as a replacement adapter for keyboards that originally shipped with a PS/2-USB converter. If your product did not ship with a converter, we suggest trying StarTech.com's USBPS2PC instead.
(GC46MFKEY)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8.5 g |
| Length | 50.8 mm |
| Height | 7.6 mm |
| Width | 15.2 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Connector Type on First End | USB Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Mini-DIN (PS/2) - Female |
| Adapter Type | DIN/USB |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin Type A USB Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 6-pin Mini-DIN (PS/2) Keyboard Female |
General Information
| Product Type | Data Transfer Adapter |
| Manufacturer Part Number | GC46MFKEY |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Keyboard Adapter - 6 pin PS/2 (F) - 4 pin USB Type A (M) |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | GC46MFKEY |
| Barcode # | 65030812689 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.000650000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





