- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This USB-C™ to USB-A adapter lets you connect standard USB 3.2 Gen 1 and USB 2.0 devices to your USB-C equipped phone, tablet or computer. Simply plug the adapter into the USB Type-C™ port to turn it into a USB Type-A port, and you’re ready to connect your older devices. The adapter is compatible with USB 3.2 Gen 1 enabled computers, such as the Dell™ Latitude™ 11 5000 2-in-1, and more.
The USB31CAADG is backed by a StarTech.com 2-year warranty for guaranteed reliability.
Note: USB 3.2 Gen 1 is also known as USB 3.0 (5Gbps).
(USB31CAADG)
StarTech USB C to A Adapter M/F - USB 3.0 - USB Type C to A - Connect your USB Type-A device to a USB Type-C™ laptop, tablet or other device
| SKU | USB31CAADG |
| Barcode # | 65030865166 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.030m |
| Shipping Cubic | 0.000150000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





