- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The USB3SPLATE 2-Port USB 3.2 Gen 1 A Slot Plate converts the USB pins on the USB 3.2 Gen 1 motherboard header to 2 standard USB 3.2 Gen 1 A-type ports. The plate can be mounted on the rear panel of a computer case, adding two USB 3.2 Gen 1 A female ports for simple connection to USB peripheral devices.
The USB 3.2 Gen 1 standard supports transfer rates of up to 5Gbps, and provides connectivity and support for older USB 2.0 (480Mbps) and 1.1 (12Mbps) devices.
(USB3SPLATE)
StarTech 2 Port USB 3.0 A Female Slot Plate Adapter - Add 2 USB 3.0 A Female Ports to the Back of your Computer
| SKU | USB3SPLATE |
| Barcode # | 65030845281 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000700000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





