Don't pay: $30.00
$28.00
SAVE $2.00 (7%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(ACB75AU)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Miscellaneous
| Device Supported | Desktop Computer |
| Platform Supported | PC |
| System Requirements |
Operating Systems: |
General Information
| Product Type | Bluetooth Adapter |
| Manufacturer Part Number | ACB75AU |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com/au |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Model | ACB75AU |
| Product Name | Bluetooth 4.0 Dual-Mode Micro USB Adapter |
| Brand Name | Targus |
Technical Information
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.0 |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | No |
| Indoor Antenna Range | 10.1 m |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 630 g |
| Form Factor | External |
| Height | 0.7 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Depth | 1.4 cm |
| Product Color | Black |
| SKU | ACB75AU |
| Barcode # | 92636280093 |
| Brand | TARGUS |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.135m |
| Shipping Cubic | 0.000189000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





