- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This Cisco USB console cable offers a reliable connection from your desktop or laptop to networking equipment that features a console port.
Compatible USB Connection
Create a direct connection from the USB 2.0 port on your computer or laptop to the RJ45 console port on your router, server, firewall or switch. This Cisco rollover cable is compatible with most routers, including Cisco, Juniper, Ubiquiti or TP-Link, providing an easy connection for programming your networking equipment from your Windows, Mac or Linux computer.
High-Quality Design
Expertly designed and constructed with only the highest quality materials, this USB to Ethernet cable provides maximum dependability, supporting data transfer rates up to 460Kbps. It also provides a reliable and hassle-free connection without the need for additional adapters or external power.
ICUSBROLLOVR is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
(ICUSBROLLOVR)
| Connector Plating | Nickel |
| Connector(s) | |
| Connector A | USB Type-A (4 pin) USB 2.0 Male |
| Connector B | RJ-45 Male |
| Environmental | |
| Humidity | 20~80% RH |
| Operating Temperature | 0°C to 70°C (32°F to 158°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 80°C (-4°F to 176°F) |
| Hardware | |
| Bus Type | USB 2.0 |
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride |
| Chipset ID | Prolific PL2303HXD |
| Industry Standards | USB 1.1/2.0, RS-232 |
| Port Style | Cable Adapters |
| Ports | 1 |
| Packaging Information | |
| Package Height | 30 mm [1.2 in] |
| Package Length | 17 cm [6.7 in] |
| Package Width | 14.2 cm [5.6 in] |
| Shipping (Package) Weight | 98 g [3.5 oz] |
| Performance | |
| Data Bits | 5, 6, 7, 8 |
| FIFO | 512 Bytes |
| Max Baud Rate | 460.8 Kbps |
| Parity | Odd, Even, Mark, Space, or None |
| Stop Bits | 1, 1.5, 2 |
| Supported Protocols | RS-232 |
| Physical Characteristics | |
| Cable Length | 1.8 m [6 ft] |
| Color | Black |
| Enclosure Type | Plastic |
| Product Height | 1.1 cm [0.4 in] |
| Product Length | 1.8 m [6 ft] |
| Product Width | 23.4 mm [0.9 in] |
| Weight of Product | 40 g [1.4 oz] |
| Wire Gauge | 28 AWG |
| Power | |
| Power Source | Bus Powered |
| Prominence | |
| Description CDW 75 - 1st Line | StarTech.com 6' / 1.8 m Cisco USB Console Cable - USB to RJ45 - 460Kbps |
| Software | |
| OS Compatibility | Windows® 7, 8, 8.1, 10 Windows Server® 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016 Mac OS® 10.6 to 10.14 Linux 2.4.31 to 4.11.x LTS version only |
| Special Notes / Requirements | |
| System and Cable Requirements | One available USB 1.1 (or above) port |
| What's in the Box | |
| Included in Package | Quick-Start Guide |
| USB to RJ45 Rollover Cable | |
| SKU | ICUSBROLLOVR |
| Barcode # | 65030880459 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0900kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000714000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





