Don't pay: $27.90
$18.00
SAVE $9.90 (35%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
_x000D_
Support the RS-232 Serial interface_x000D_
Full compliance with the USB Specification_x000D_
Up to 921.6 Kbps data transfer rate_x000D_
Works with cellular phones, PDAs, digital cameras, modems or ISDN terminal adapter_x000D_
OS Compatibility: Windows, Mac, Linux
(UC232A-AT)
Specifications
| Compatible/Used for | USB to RS-232 Adapter |
| Type | Converter |
| Warranty | 2 Year |
| Cable Length | 35cm |
| Compatible Size | N/A |
| Data Rate | Up to 230 KBps |
| LEDs | Data Transfer / Handshaking (Orange) |
| Power Mode | Bus Powered |
| Product Type | USB to RS-232 Adapter |
| USB Specification | USB compliant |
| SKU | UC232A-AT |
| Barcode # | 672792000027 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.1300kg |
| Shipping Width | 0.040m |
| Shipping Height | 0.160m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.000768000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





