- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The GC46FMKEY USB Keyboard to PS/2 Adapter features a USB-A female connector and a 6-Din (PS/2) male port, allowing you to connect a USB keyboard to a computer through a PS/2 port.Designed to provide both dependability and cost-effectiveness, the PS/2 Keyboard USB adapter is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
(GC46FMKEY)
Physical Characteristics
| Length | 50.8 mm |
| Height | 10.2 mm |
| Width | 20.3 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Connector Type on First End | USB Type A - Female |
| Connector Type on Second End | Mini-DIN (PS/2) - Male |
| Adapter Type | (PS/2)/USB |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin Type A USB Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 6-pin Mini-DIN (PS/2) Keyboard Male |
General Information
| Product Type | Data Transfer Adapter |
| Manufacturer Part Number | GC46FMKEY |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Replacement Keyboard Adapter |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | GC46FMKEY |
| Barcode # | 65030812696 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000900000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





