Don't pay: $31.90
$22.00
SAVE $9.90 (31%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
_x000D_
Support the RS232 Serial interface_x000D_
Full compliance with the USB Specification_x000D_
Up to 921.6 Kbps data transfer rate_x000D_
Works with cellular phones, PDAs, digital cameras, modems or ISDN terminal adapter_x000D_
OS Compatibility: Windows, Mac, Linux_x000D_
_x000D_
Connectors_x000D_
USB Port 1 x USB Type A Male (White)_x000D_
Serial 1 x DB-9 Male (Silver)_x000D_
Data Rate Up to 921.6 Kbps_x000D_
Cable Length 1m_x000D_
LEDs Power (Orange)_x000D_
Power Mode Bus Powered_x000D_
USB Specification USB compliant_x000D_
Environmental_x000D_
Operating Temperature 0 – 40ËšC_x000D_
Storage Temperature -20 – 60ËšC_x000D_
Humidity 0 – 80% RH, Non-condensing_x000D_
Physical Properties_x000D_
Housing Plastic_x000D_
Weight 0.06 kg ( 0.13 lb )_x000D_
Dimensions (L x W x H) 6.59 x 3.40 x 1.60 cm_x000D_
(2.59 x 1.34 x 0.63 in.)_x000D_
Note For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format._x000D_
_x000D_
Package Contents_x000D_
1x USB-to-Serial Converter_x000D_
1x User Instructions
(UC232A1-AT)
Specifications
| Compatible/Used for | USB to RS-232 Adapter |
| Type | Converter |
| Warranty | 2 Years |
| Cable Length | 1m |
| Compatible Size | NA |
| Data Rate | Up to 230 KBps |
| LEDs | Data Transfer / Handshaking (Orange) |
| Power Mode | Bus Powered |
| Product Type | USB to RS-232 Adapter |
| USB Specification | USB compliant |
| SKU | UC232A1-AT |
| Barcode # | 672792006876 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.280m |
| Shipping Cubic | 0.003035000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





