- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This USB-C to HDMI adapter lets you to output 4K video and audio from the USB Type-C port on your laptop to an HDMI display or projector. The adapter works with USB 3.1 or Thunderbolt 3 Type-C devices that pass a DP video signal, such as your MacBook Pro, Chromebook or 2018 iPad Pro.
This video adapter is also available in black (CDP2HD).
Enjoy High-Definition Resolution up to 4K at 30Hz
This adapter lets you harness the video capabilities from your computer's USB-C connection, to deliver the astonishing quality of UHD to a 4K 30Hz display.
You can achieve an output resolution of up to 3840 x 2160p at 30Hz, perfect for performing high-resolution tasks. Plus, the USB-C display adapter is backward compatible with 1080p monitors and displays, making it a great accessory for any workspace application.
Hassle-Free Connection to Your USB Type-C Laptop
This HDMI converter lets you use the versatile USB Type-C port on your portable device. USB-C is a reversible connector, so you can plug it to your device in any direction. Plus, it’s Thunderbolt 3 compatible, providing a hassle-free connection to your Windows or Mac-based Thunderbolt 3 computer.
Lightweight Design Makes it the Perfect Travel Companion
This compact, lightweight USB-C video adapter is easy to carry in your laptop bag. It's ideal for BYOD (Bring Your Own Device) applications at the office and is compatible with any device that supports USB-C DP Alt Mode.
CDP2HDW is backed by a 2-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
(CDP2HDW)
| Environmentally Friendly | Yes |
| Device Supported | iPad Pro |
| TV | |
| MacBook | |
| Audio/Video Device | |
| Projector | |
| Chromebook | |
| Features | Reversible |
| Lightweight | |
| Cable Type | HDMI/USB |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin USB Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Weight (Approximate) | 22 g |
| Product Color | White |
| Product Type | A/V Cable |
| Manufacturer Part Number | CDP2HDW |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB-C to HDMI Adapter - USB Type-C to HDMI Video Converter |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | CDP2HDW |
| Barcode # | 65030862837 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000250000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





