- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The HDDVIMF8IN HDMI® to DVI Cable Adapter features one HDMI male connector and one DVI-D female connector, which enables a bi-directional connection between HDMI-capable devices and DVI-D capable devices to overcome compatibility issues.
The HDMI to DVI dongle offers 8-inches in cable length, which lessens strain on the connectors and prevents damage to the cable, while also reducing the potential of blocking other nearby ports.
Designed and constructed to provide a dependable HDMI to DVI connection, this high quality cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
(HDDVIMF8IN)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Hardware | ||
| Active or Passive Adapter | Passive | |
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride | |
| Cable Shield Type | Aluminum-Mylar Foil with Braid | |
| Connector Plating | Gold | |
| Performance | ||
| Maximum Digital Resolutions | 1920x1200 | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - HDMI (19 pin) Male | |
| Connector B | 1 - DVI-D (25 pin) Female | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 8 in [203.2 mm] | |
| Color | Black | |
| Product Length | 8 in [203.2 mm] | |
| Weight of Product | 1.8 oz [52 g] | |
| Wire Gauge | 28 AWG | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 0.7 in [17 mm] | |
| Package Length | 8.9 in [22.5 cm] | |
| Package Quantity | 1 | |
| Package Width | 4.9 in [12.5 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 2 oz [57 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 8in HDMI® to DVI-D Video Cable Adapter - M/F | |
| SKU | HDDVIMF8IN |
| Barcode # | 65030848589 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0600kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000700000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





