- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The MDP2DPMF6IN Mini DisplayPort to DisplayPort video cable adapter allows you to add a standard DisplayPort connection port to your existing mini Displayport equipped laptop. Easy to use and install, this cost-effective solution makes it easy for you to go from Mini DP to DP, in order to get the most from your Mini DisplayPort device.
Please Note: Newer laptop and desktop computers (e.g. Apple®) come equipped with Thunderbolt™ ports only. Our Mini DP to DP Cables can be connected to the Thunderbolt ports, enabling you to connect your DP compatible displays.
(MDP2DPMF6IN)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Hardware | ||
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride | |
| Connector Plating | Nickel | |
| Fire Rating | CMG Rated (General Purpose) | |
| Number of Conductors | 20 | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - Mini-DisplayPort (20 pin) Male | |
| Connector B | 1 - DisplayPort (20 pin) Female | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 6 in [152.4 mm] | |
| Cable OD | 0.2 in [5 mm] | |
| Color | Black | |
| Connector Style | Straight | |
| Product Length | 6 in [152.4 mm] | |
| Weight of Product | 0.7 oz [19 g] | |
| Wire Gauge | 32 AWG | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 0.6 in [14 mm] | |
| Package Length | 8.9 in [22.5 cm] | |
| Package Quantity | 1 | |
| Package Width | 4.9 in [12.5 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 0.8 oz [24 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 6in Mini DisplayPort to DisplayPort Video Extension Cable - M/F | |
| SKU | MDP2DPMF6IN |
| Barcode # | 65030843300 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000036000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





