- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This USB-C™ to DisplayPort™ 1.2 cable lets you connect your USB Type-C™ (or Thunderbolt 3™) device to a DisplayPort display, or a DP device to a USB-C display with just one cable.
Easy & Clutter-Free Installation
At 6.6 ft. (2 m) in length, this bidirectional adapter cable delivers a direct connection that eliminates excess adapters and cabling, ensuring a tidy, professional installation. For shorter installations, we also offer a 3.3 ft. (1 m) USB-C to DP cable, enabling you to choose the right cable length for your custom installation needs.
As well, the cable works with both Mac and Windows devices and allows for plug-and-play installation, removing the need for any additional software or drivers.
Convenient, Bi-Directional Support
Use this USB-C to DisplayPort adapter cable to output 4K video and audio to a DP display from the USB Type-C (or Thunderbolt 3) port on your laptop or mobile device. With bi-directional capabilities, this cable can also connect your DisplayPort-enabled devices to a display featuring USB-C input.
Ultra HD 4K Resolution at 60Hz
This USB-C to DP 1.2 adapter cable lets you harness the video capabilities that are built into your computer's USB Type-C (or DisplayPort) connection, to deliver the astonishing quality of UHD to your 4K display. For even higher resolution and bandwidth support, we offer a USB-C to DP 1.4 cable, which is the perfect accessory for early adopters of 8K.
CDP2DP2MBD is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
Note: Your USB 3.1 Type-C device must support DP Alt Mode to work with this cable.
(CDP2DP2MBD)
| Product Color | Black |
| Cable Length | 2 m |
| Data Transfer Rate | 32.4 Gbit/s |
| Device Supported | Amplifier |
| Mobile Device | |
| MAC | |
| Monitor | |
| Audio/Video Device | |
| Notebook | |
| Features | Latching Connector |
| Active | |
| Reversible | |
| Cable Type | DisplayPort/USB-C |
| Connector Type on First End | USB 3.1 (Gen 1) Type C - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin USB 3.1 (Gen 1) Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Product Type | A/V Cable |
| Manufacturer Part Number | CDP2DP2MBD |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 6.6 ft. (2 m) USB-C to DisplayPort 1.2 Cable - Bi-Directional |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | CDP2DP2MBD |
| Barcode # | 65030861212 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0800kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





