- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This USB-C to DisplayPort cable lets you connect your Thunderbolt 3 or USB Type-C enabled device to a 4K DisplayPort monitor with just one cable, providing you with a convenient, clutter-free solution.
Astonishing Picture Quality
The USB C to DisplayPort adapter cable lets you harness the video capabilities that are built into your USB-C connection, to deliver the astonishing quality of Ultra HD to your 4K display and supporting resolutions up to 3840 x 2160.
Plus, the adapter is backward compatible with 1080p displays, which makes it a great accessory for home, office or other work environments.
IT Pro Performance
This adapter features a unique video signal booster which amplifies the signal and ensures reliable performance, even with lower quality cables. The amplifier also increases the max. supported DP cable length compared to other brands.
Clutter-Free Installation
At 9.8 ft. (3 m) in length, this monitor cable eliminates the need for excess adapters and cabling, ensuring a tidy, professional installation. For installations requiring a shorter connection we also offer a 6 ft. (1.8 m) (CDP2DPMM6B, CDP2DPMM6W) and a 3.3 ft. (1 m) (CDP2DPMM1MB, CDP2DPMM1MW) USB-C to DP cable, enabling you to choose the right cable length for your custom installation needs.
Hassle-Free Setup
To ensure easy operation and installation, this USB C to DisplayPort cable works with both Windows and Mac computers and allows for plug-and-play installation, removing the need for any additional software or drivers.
CDP2DPMM3MB is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
Note: Your USB-C port must support DisplayPort over USB-C (DP Alt mode) in order to work with this adapter.
(CDP2DPMM3MB)
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Cable Length | 3 m |
| Data Transfer Rate | 21.6 Gbit/s |
| Device Supported | Projector |
| Workstation | |
| MacBook Pro | |
| MacBook | |
| Chromebook | |
| iPad Pro | |
| Audio/Video Device | |
| Monitor | |
| MacBook Air | |
| Features | HDCP 2.2 |
| Reversible | |
| Plug & Play | |
| HDCP 1.4 | |
| Cable Type | DisplayPort/Thunderbolt 3 |
| Connector Type on First End | USB 3.1 (Gen 1) Type C - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin USB 3.1 (Gen 1) Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Weight (Approximate) | 221.1 g |
| Product Color | Black |
| Product Type | A/V Cable |
| Manufacturer Part Number | CDP2DPMM3MB |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 3m / 10 ft USB C to DisplayPort Cable - USB-C to DP Cable - 4K 60Hz - Black |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | CDP2DPMM3MB |
| Barcode # | 65030873901 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.2200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





