- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The HDMIPLATE professional-grade Single Outlet Female HDMI® Wall Plate offers an in-wall HDMI digital video receptacle that provides easy connections between a High Speed HDMI video output or Standard HDMI video output, and HDMI-equipped projectors, remote displays, or home theaters.
The 19-pin HDMI wall plate eliminates cable clutter, providing you with a professional look and is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
(HDMIPLATE)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - HDMI (19 pin) Female | |
| Connector B | 1 - HDMI (19 pin) Female | |
| Physical Characteristics | ||
| Color | White | |
| Product Height | 4.5 in [11.5 cm] | |
| Product Length | 1.1 in [29 mm] | |
| Product Width | 2.8 in [70 mm] | |
| Weight of Product | 1.6 oz [44 g] | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 1.6 in [40 mm] | |
| Package Length | 8.9 in [22.5 cm] | |
| Package Quantity | 1 | |
| Package Width | 4.9 in [12.5 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 1.7 oz [49 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - Single Outlet Female HDMI® Wall Plate White | |
| SKU | HDMIPLATE |
| Barcode # | 65030844147 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.000550000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





