- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DP2DVID2 DisplayPort® to DVI (Dual-Link) Adapter actively converts the output signal from a DisplayPort video source for use with a DVI-D display (monitor, etc.) or projector, helping to eliminate the equipment costs of upgrading a DVI display to a newer model for the sake of compatibility.
The adapter supports high resolution video (up to 2560x1600 at 60Hz), maintaining the outstanding graphical performance from a DisplayPort-equipped desktop video card, laptop or MacBook®.
DP2DVID2 performs an active DisplayPort-DVI conversion that is suitable for video sources that output either multimode (DP++) or single-mode DisplayPort signals. This ensures the adapter can be used even with graphics cards that aren't capable of outputting multimode DP++ signals, such as ATI® Eyefinity cards.
Back by StarTech.com 3-year warranty, with free lifetime technical support.
(DP2DVID2)
| Limited Warranty | 3 Year |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Notebook |
| Video Device | |
| Projector | |
| Monitor | |
| MacBook | |
| Features | Active |
| Cable Type | DisplayPort/DVI/USB |
| Connector Type on First End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| USB Type A - Male | |
| Connector Type on Second End | DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Female |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB Type A - Male |
| 1 x 20-pin DisplayPort Digital Audio/Video - Male | |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Female |
| Weight (Approximate) | 110 g |
| Product Color | Black |
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Product Type | Video/Data Transfer Cable |
| Manufacturer Part Number | DP2DVID2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | DisplayPort to DVI Adapter |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DP2DVID2 |
| Barcode # | 65030848749 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





