- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This USB-C™ Multiport Video Adapter offers a portable solution for connecting USB Type-C devices to HDMI and/or VGA displays, with up to 100W of Power Delivery.
Versatile Video Connectivity
This Multiport Adapter supports a single HDMI display at resolutions up to 4K 60Hz, a single VGA display at resolutions of up to 1920x1200 60Hz or dual-mirrored HDMI and VGA displays at resolutions of up to 1080p. The 3.5mm audio port can be used for connecting speakers while presenting with a VGA projector/display, or headphones.
Extended Cable Length
The adapter is equipped with an extra-long 12 inch (30cm) attached cable, providing an extended reach, to reduce port and connector strain on 2-in-1 devices, tablets, or laptops on risers/stands.
Power Delivery
The USB C to HDMI and VGA Adapter is bus powered for easy use while traveling. Optionally, connect a USB-C power adapter and charge your laptop using the Power Delivery 3.0 pass-through feature, supporting up to 100W charging.
Connectivity for Any Laptop
The USB Type-C Display Adapter is compatible with USB-C DisplayPort Alt-mode, Thunderbolt 3, and Thunderbolt 4 enabled laptops, Ultrabooks, Chromebooks, and MacBooks. Plug and play (driver/software free) compatibility with any operating system such as Windows, macOS, iPadOS, Chrome OS, and Linux.
Note:
The 3.5mm audio output will not be active unless a display is connected to the product. This adapter does not support MST or dual extended displays.
(122-USBC-HDMI-4K-VGA)
| Weight (Approximate) | 39.7 g |
| Length | 45.7 mm |
| Height | 15.2 mm |
| Width | 61 mm |
| Product Color | Grey |
| Features | USB- Power Delivery (USB PD) |
| Plug and Play | |
| Active | |
| Charging | |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector Type on Second End | Mini-phone Stereo Audio - Female |
| HD-15 VGA - Female | |
| Powered USB Type C - Female | |
| HDMI 2.0b Digital Audio/Video - Female | |
| Maximum Resolution Supported | 3840 x 2160 |
| Adapter Type | Mini-phone/USB-C/VGA/HDMi |
| Connector on First End Details | 1 x 24-Pin USB Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-Pin HDMI 2.0b Digital Audio/Video - Female |
| 1 x 15-Pin HD-15 VGA- Female | |
| 1 X Mini-phone Stereo Audio - Female | |
| 1 x 24-Pin Powered USB Type C - Female |
| Product Type | A/V Adapter |
| Manufacturer Part Number | 122-USBC-HDMI-4K-VGA |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Mini-phone/USB-C/VGA/HDMi Audio/Video Adapter |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | 122-USBC-HDMI-4K-VGA |
| Barcode # | 65030895590 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.2400kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





