- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This DisplayPort™ to HDMI® adapter supports 4K video resolution, enabling you to connect DisplayPort devices, such as an Ultrabook™ or desktop computer, to a 4K HDMI display or projector.
Astonishing 4K picture quality
You will be amazed at how this adapter flawlessly manages your graphics-intensive content. With support for resolutions up to 4K - four times the resolution of high-definition 1080p - its lossless performance makes the adapter the ideal solution for high-resource applications such as graphic design, CAD & CAM design, or health care imaging (MRI, radiology diagnostics, etc.).
Plus, the 4K adapter supports 1080p displays, which makes it a great accessory for home, office or other workspace applications.
Arrive prepared, wherever you go
This DP to HDMI adapter is extremely portable, with a lightweight, small-footprint design. It’s the perfect accessory to carry with your Ultrabook, fitting easily into your laptop bag or carrying case. Its ultra-portable design makes the adapter ideal for BYOD (Bring Your Own Device) applications at the office, and enables you to arrive prepared when you’re presenting to a potential client, teaching off-site, or traveling to meet with a customer.
The DP2HD4KADAP is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
(DP2HD4KADAP)
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 7.5 g |
| Length | 63.5 mm |
| Height | 10.2 mm |
| Width | 20.3 mm |
| Product Type | A/V Adapter |
| Manufacturer Part Number | DP2HD4KADAP |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | DisplayPort to HDMI Converter - Passive DP to HDMI Adapter - 4K |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | HDCP 1.4 |
| Latching Connector | |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Female |
| Maximum Resolution Supported | 3840 x 2160 |
| Adapter Type | DisplayPort/HDMI |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI HDMI 1.4 Digital Audio/Video Female |
| SKU | DP2HD4KADAP |
| Barcode # | 65030861908 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000700000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





