- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Need to connect your new USB-C™ mobile device to a computer with a traditional-style USB-A USB port? This 1m USB 2.0 USB-A to USB-C cable is the perfect solution. It's also compatible with Thunderbolt™ 3 ports.
Charge and sync your USB Type-C™ mobile devices
Connect your newer mobile devices that feature a USB-C connector, such as the Samsung Galaxy S8, S8+, Nexus™ 6P, and 5X phones to your computer, with data transfer speeds of 480 Mbps.
Connect with ease
The USB Type-C connector is smaller and easier to use than previous USB connectors. With a reversible design, you can plug it into your devices with either side facing up. Insert the cable the right way every time - no more frustration or port damage.
(USB2AC1M)
| SKU | USB2AC1M |
| Barcode # | 65030861786 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.000550000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





