- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The USBEXTPAA3MW 3m White USB 2.0 Extension Cable features a USB 'A' male connector and a USB 'A' female connector, enabling you to extend the connection distance between your USB 2.0 devices by up to 1-meter – allowing for better placement of your peripheral devices, or adding flexibility to your existing USB ports.
The cable features thin USB connector moldings which allow you to simplify your connections, and plug into tight fitting locations.
Designed and constructed for maximum durability, this high quality USB 2.0 extension cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
(USBEXTPAA3MW)
| Connector(s) | |
| Connector A | USB Type-A (4 pin) USB 2.0 Male |
| Connector B | USB Type-A (4 pin) USB 2.0 Female |
| Hardware | |
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride |
| Cable Shield Type | Aluminum-Mylar Foil with Drain |
| Connector Plating | Nickel |
| Packaging Information | |
| Package Height | 14 mm [0.6 in] |
| Package Length | 22.5 cm [8.9 in] |
| Package Quantity | 1 |
| Package Width | 12.5 cm [4.9 in] |
| Shipping (Package) Weight | 55 g [1.9 oz] |
| Performance | |
| Type and Rate | USB 2.0 - 480 Mbit/s |
| Physical Characteristics | |
| Cable Length | 3 m [9.8 ft] |
| Color | White |
| Connector Style | Straight |
| Product Length | 3 m [9.8 ft] |
| Weight of Product | 50 g [1.8 oz] |
| Wire Gauge | 24/28 AWG |
| What's in the Box | |
| Included in Package | 3m White USB Extension Cable - A to A M/F |
| SKU | USBEXTPAA3MW |
| Barcode # | 65030851237 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





