Don't pay: $18.60
$18.00
SAVE $0.60 (3%)
Stock Availability
🟢Live
Only 1 left!
Vermont VIC: ✓ In Stock
(Click & Collect Available)
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(U3-TCC02-MM)
Specifications
| Compatible/Used for | Compatible with Thunderbolt 3 ports (only supports up to 5Gbps data transfer rates) |
| Product Type | Cable |
| Warranty | 1 Year |
| Compliance | Compliant with USB 3.1 Gen 2 SuperSpeed+ Specs |
| Data Rate | 10Gbps |
| Input | USB-C Male X 2 |
| Length | 2m |
| Output | 3A charging current output |
| Video | Supports resolution up to 4K for video transmission |
| SKU | U3-TCC02-MM |
| Barcode # | 9350784012418 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 0.0700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





