- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
You don’t need to be limited by a standard-sized USB cable. This active USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) cable, better known as a USB 3.2 Gen 1 cable, lets you position your USB Type-B peripherals where you need them, up to 5 meters away from your computer.
Now, you can locate USB devices such as portable hard drives and external video capture devices to make better use of your workspace. This 5-meter (15-foot) cable has a built-in equalizing chip that delivers a reliable connection, with no signal loss, beyond the 3-meter limit of standard USB 3.2 Gen 1 cables.
The USB3SAB5M is backed by StarTech.com’s 2-year warranty for guaranteed reliability.
(USB3SAB5M)
| Physical Characteristics | |
| Cable Length | 5 m [16.4 ft] |
| Color | Black |
| Connector Style | Straight |
| Product Length | 5 m [16.4 ft] |
| Weight of Product | 257 g [9.1 oz] |
| Wire Gauge | 24/28 AWG |
| What's in the Box | |
| Included in Package | 5m Active USB 3.0 A to B Cable - M/M |
| Performance | |
| Type and Rate | USB 3.0 - 5 Gbit/s |
| Packaging Information | |
| Shipping (Package) Weight | 355 g [12.5 oz] |
| Package Width | 22.4 cm [8.8 in] |
| Package Quantity | 1 |
| Package Length | 21.5 cm [8.5 in] |
| Package Height | 32 mm [1.3 in] |
| Hardware | |
| Connector Plating | Nickel |
| Chipset ID | VIA/VLI - VL210 |
| Cable Shield Type | Aluminum-Mylar Foil with Braid |
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride |
| Connector(s) | |
| Connector B | USB Type-B (9 pin) USB 3.0 Male |
| Connector A | USB Type-A (9 pin) USB 3.0 Male |
| SKU | USB3SAB5M |
| Barcode # | 65030861342 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.3600kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Shipping Cubic | 0.001150000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





