- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The USB3SEXT5DSK Desktop USB 3.2 Gen 1 Extension Cable connects to an available USB female port on a Mac® or PC computer, allowing you to relocate the USB (female) port up to 5-feet away from the computer case. By extending the USB 3.2 Gen 1 port away from the computer case, you can situate a USB 3.2 Gen 1 port from the computer in a more practical spot, such as on top of the computer case or on a desktop.
Designed for next-generation SuperSpeed USB device connections, this USB 3.2 Gen 1 A-to-A Male/Female cable provides connectivity between a PC and hub or other USB devices, supporting a throughput of up to 5Gbps when used with a USB 3.2 Gen 1 host and device - an astounding 10x the capability of USB 2.0 (480Mbps).
Our 5ft USB 3.2 Gen 1 A to A desktop cable features high quality Shielded Twisted Pair (STP) construction, helping to prevent electro-magnetic interference and ensuring reliable data communication.
A perfect solution for accessing digital cameras, MP3 players, USB thumb drives or other external USB storage, the Desktop SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 Extension Cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
(USB3SEXT5DSK)
| SKU | USB3SEXT5DSK |
| Barcode # | 65030842785 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.1300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





