- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The USB2AAEXT15M 15m Active USB 2.0 Extension Cable, offers one USB 'A' male connector and one USB 'A' female connector, and provides an active extension of USB 2.0 devices of up to 15-meters (49.2-feet).
An all-in-one cable for overcoming distance restrictions as well as power source limitations, the active USB 2.0 extension cable incorporates bus-powered active circuitry to ensure performance beyond the length limits of standard USB cables.
Up to 4 of these cables can be daisy-chained together, allowing for a total USB extension of up to 60-meters. If necessary, the USB device can be powered from a wall outlet using the Universal AC power adapter (provided with the cable).
The USB2AAEXT15M repeater cable supports the full USB 2.0 bandwidth of 480 Mbps, and is backed by StarTech.com's 2-year Warranty.
(USB2AAEXT15M)
| SKU | USB2AAEXT15M |
| Barcode # | 65030846974 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.8500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.001100000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





