- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The GC15HSF Slimline Gender Changer (HDDB15F to HDDB15F) converts a High Density DB15 male connector to a High Density DB15 female connector.
The Slimline Gender Changer is backed by Lifetime Warranty, guaranteeing long-lasting performance.
(GC15HSF)
Physical Characteristics
| Length | 30.5 mm |
| Height | 17.8 mm |
| Width | 10.2 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Connector Type on First End | HD-15 - Female |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Adapter Type | VGA |
| Connector Plating | Nickel |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 VGA Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 VGA Female |
General Information
| Product Type | Video Adapter |
| Manufacturer Part Number | GC15HSF |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Slimline - Display Gender Changer - VGA - HD-15 (F) - HD-15 (F) |
| Product Line | Slimline |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | GC15HSF |
| Barcode # | 65030781114 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.040m |
| Shipping Cubic | 0.000200000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





