- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DMSDPDP1 DMS-59 to Dual DisplayPort Cable allows you to split the video from a single LHF graphics card on to two DisplayPort (DP) monitors.
The DMS to DP Y cable supports high resolutions of up to 4k x 2k (3840 x 2160) with a maximum HBR2 bandwidth of 21.6 Gbps and is compatible with DMS / LFH 59 or DMS / LFH 60 graphics cards such as Matrox, NVIDIA®; PNY, ATI and HP.
Backed by our Lifetime Warranty, the DMSDPDP1 is designed and constructed for maximum durability – making it a reliable and cost-effective replacement for damaged or misplaced DMS to 2x DisplayPort cables.
(DMSDPDP1)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| Cable Length | 20.32 cm |
| Conductor | Copper |
| Data Transfer Rate | 21.6 Gbit/s |
| Device Supported | Graphics Card |
| MacBook Pro | |
| MacBook Air | |
| Tablet | |
| Audio/Video Device | |
| Monitor | |
| Shielding | Yes |
| Features | Molded |
| Flexible | |
| EMI Protection | |
| Strain Relief | |
| Multi-Stream Transport (MST) Support | |
| Damage Resistant | |
| Fray Resistant | |
| Cable Characteristic | Splitter Cable |
| Cable Type | DMS-59/DisplayPort |
| Connector Type on First End | DMS-59 Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Plating | Nickel |
| American Wire Gauge | 32 AWG |
| Supported Resolution | 3840 x 2400 |
| Connector on First End Details | 1 x 59-pin DMS-59 Video - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Female |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 79.4 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | A/V Cable |
| Manufacturer Part Number | DMSDPDP1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 8in LFH 59 Male to Dual Female DisplayPort DMS 59 Cable |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DMSDPDP1 |
| Barcode # | 65030859592 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0800kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.210m |
| Shipping Cubic | 0.001050000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





