- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This DisplayPort to HDMI Adapter lets you connect your DP equipped computer to an HDMI display. The adapter supports High Dynamic Range (HDR) and provides sharper images with enhanced video.
With brighter colors and greater contrast, the adapter is ideal for:
• Creating eye-catching visuals for photography, videography, cinematography
• Displaying crisp digital signage walls
• Delivering enriched presentations
True 4K at 60Hz and HDR
The DisplayPort to HDMI adapter is fully compatible with your HDMI 2.0b equipment, supporting resolutions up to 4K 60Hz (3840 x 2160) and bandwidths up to 18Gbps. The adapter offers 4:4:4 chroma subsampling, so every pixel gets its own unique color. It’s also backward compatible with earlier versions of HDMI and DisplayPort at their supported maximum resolutions.
With HDR support, you can enjoy lifelike images with increased contrast, brightness and colors and greater luminosity than standard digital imaging.
Ideal for Travel
This lightweight video adapter is highly portable, with a small footprint design. It's the perfect accessory for your DP supported devices, fitting easily into your carrying case.
Hassle-Free Setup
To ensure easy operation and installation, this unique DP to HDMI adapter allows for plug-and-play installation without any additional software or drivers.
DP2HD4K60H is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
Notes:
- To achieve HDR, your DisplayPort device must support version 1.4 and your display must support HDMI 2.0b.
- NVIDIA graphics adapters may not support 4:4:4 chroma subsampling and 5.1/7.1 audio output, when used with this adapter.
(DP2HD4K60H)
| Weight (Approximate) | 25 g |
| Product Color | Black |
| Cable Length | 12.19 cm |
| Data Transfer Rate | 18 Gbit/s |
| Device Supported | Monitor |
| Workstation | |
| Audio/Video Device | |
| TV | |
| Computer | |
| Notebook | |
| Projector | |
| Docking Station | |
| Shielding | Yes |
| Features | EMI Protection |
| HDCP 2.2 | |
| Locking Latch | |
| HDR Support | |
| Active | |
| Plug & Play | |
| DPCP | |
| Noise Protection | |
| Cable Type | DisplayPort/HDMI |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 2.0b Digital Audio/Video - Female |
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI 2.0b Digital Audio/Video - Female |
| Product Type | A/V Cable |
| Manufacturer Part Number | DP2HD4K60H |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | DisplayPort To HDMI Adapter with HDR - 4K 60Hz - Black |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DP2HD4K60H |
| Barcode # | 65030879729 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0400kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





